Wybieram Egipt > Egipt - co, jak, gdzie, za ile? > Egipt Hurghada – gdzie, jaki hotel wybrać, jaki miesiąc i piramidy

Egipt Hurghada – gdzie, jaki hotel wybrać, jaki miesiąc i piramidy

Gdzie i jak pojechać do Egiptu? Poniżej wszystko, co powinieneś wiedzieć o wycieczce do Egiptu. Tutaj dowiesz się, czego unikać, jaki hotel wybrać, jaka pora roku jest najlepsza i czy Hurghada to dobry pomysł na wakacje.

W artykule:
❶ Gdzie pojechać do Egiptu? ❷ Jaki hotel wybrać?
❸ Jaka pora najlepsza (miesiąc)? ❹ Piramidy, Luksor, Kair

Gdzie pojechać do Egiptu (rejon, miasto)?

Nie należy wybierać byle jakiego miejsca, ani przeciętnego hotelu. Ktoś, kto pierwszy raz jedzie na wakacje do Egiptu lub zbytnio nie interesuje się podróżami, może popełnić kilka błędów, które zaniżą jakość pobytu, a nawet zrażą do tego pięknego kraju (więcej). Naszą wyprawę należy rozpocząć od rozeznania, czego oczekujemy na wakacjach i wówczas można przeglądać oferty biur podróży i zdecydować, gdzie chcemy przebywać. Bez wątpienia najlepszym wyborem będzie Hurghada ponieważ oferuje wszystko, co najlepsze, ale o tym w dalszej części poradnika. Na poniższym zdjęciu zaprezentowaliśmy region, w którym powinno się zarezerwować hotel i właśnie tutaj zaczynają się schody.

Egipt Hurghada - gdzie hotel jaki

Zielony okręg to najlepsze miejsce, a im dalej od niego, tym pobyt będzie uboższy. Niestety stali bywalcy Hurghady dobrze wiedzą, gdzie jest najlepiej i właśnie tam ulokowane są najdroższe hotele. Nasze polskie biura podróży mają bardzo ograniczony wybór, a najlepsze miejscówki oferowane są turystom ze Stanów Zjednoczony i z Wielkiej Brytanii. Często pobyt w hotelu w dobrej lokalizacji może być trzy razy droższy niż ten, który znajduje się 3-4 km dalej od centrum. Ale spokojnie, jakoś sobie poradzimy.

Gdzie wybrać hotel w Hurghadzie? Wybierz miejsce blisko centrum Hurghady. Dzięki temu nie będziesz się nudził, bo po kolacji pójdziesz sobie na spacer lub na drinka do nadmorskiej kawiarni.

Pobyt z dala od centrum (czerwony okręg) oznacza konieczność ponoszenia dodatkowych opłat za taksówki (20-40 zł), by wydostać się z hotelu. Uwierz, że nawet najwspanialszy hotel typu “resort” w końcu się znudzi. W dodatku taksówkarze bardzo często nie potrafią odwieźć turysty do ich hotelu, bo nie używają GPS, słabo znają angielski lub po prostu kombinują, by nabić kilometry na liczniku. Podróż taksówką w Hurghadzie to po prostu koszmar.

Jakie hotele w Egipcie w Hurghadzie

Czasami niewielka dopłata do innej oferty sprawi, że wakacje w Egipcie będą znacznie atrakcyjniejsze.

A co jeśli z jakiegoś powodu znajdziesz się w czerwonym punkcie? Tak niestety często bywa, że zielony kręg jest zajęty lub znacznie za drogi i trzeba ulokować się w hotelu odległym o kilka kilometrów od centrum. To nierzadko bardzo dobre hotele, które kuszą niższą ceną, świetnymi basenami i animacjami dla dzieci. W zasadzie większość polskich turystów tam trafia. Wówczas musisz dowiedzieć się w swoim hotelu, ile powinieneś zapłacić za taksówkę do centrum. Przygotuj drobne po 10-20 funtów egipskich, bo taksówkarze lubią nie wydawać reszty. Do centrum jedź pod wieczór, bo z rana większość przybytków jest zamknięta.

Jaki hotel wybrać w Egipcie?

Nie należy wybrać hotel, który spełnia kilka warunków. To, że najlepsze miejscówki są drogie lub już zajęte, nie oznacza, że niczego dobrego nie da się znaleźć. Wystarczy, że swój wyjazd zaplanujesz 3-4 miesiące wcześniej. Bo warto mieć dobry hotel, bo to nie jest tak, że “nie ważne gdzie nocuję, liczą się plaża i piramidy”. W miastach typu Hurghada, Sharm El-Sheikh czy Marsa Alam po prostu nie ma co robić. To nie Barcelona, gdzie zawsze coś się dzieje i można powłóczyć się po mieście. Siedzenie na plaży w Egipcie jest atrakcyjne przez pierwsze 2-3 godziny i potem trzeba gdzieś się podziać. Wówczas przyjemniej wrócić do hotelu, gdzie są ciekawe animacje dla dzieci i dorosłych, urozmaicona kuchnia i wielu turystów. Prawda jest taka, że do Egiptu jedzie się odpocząć, najeść, napić i popływać. Nie zaliczysz tych atrakcji jeśli wybierzesz najtańszy hotel. Na szczęście wybór hoteli jest spory i bez wątpienia uda się Tobie upolować coś lepszego.

✓ Jaki hotel wybrać? Są trzy ważne wytyczne, co do hotelu. Chodzi o odległość od centrum, standard 4+, podgrzewana woda i wielkość obiektu.
 • odległość od centrum – sprawa opisana powyżej i chodzi o to by się nie nudzić i nie zaszywać w hotelu, gdzieś na obrzeżach Hurghady. Im bliżej centrum tym lepiej’;
 • standard 4+ – chodzi o ocenę w portalu TripAdvisor, a nie o ilość gwiazdek w biurach turystycznych. Bowiem ocena poniżej 4 wskazuje, że coś jest nie tak, a poniżej 3,5 to zazwyczaj katastrofa. Hoteli o ocenie 4,5 jest niewiele i częściej spotykane są w zagranicznych biurach podróży. Oczywiście im wyższa ocena tym drożej, ale jak sam zauważysz ocena 3,5 jest równoznaczna z kiepskimi ocenami. Nawet 4,5 nie zawsze oznacza, że spędzisz czas “w luksusach”. Jednak mocna 4 zapewni Ci udany pobyt. Warto dodać, że ocena TripAdvisor podawana jest w większości znanych biur podróży i znajduje się w opisie oferty, jak na zdjęciu poniżej.
  hurghada hotele

  Ocena z TripAdvisor ma duże znaczenie. Hotel w Hurghadzie z oceną 3,5 znacznie różni się od tego z oceną 4.

 • podgrzewana woda w basenie – to bardzo ważny warunek, bo jeśli jedziesz do Egiptu w okresie listopad – marzec, to raczej nie wykąpiesz się w morzu, ani w basenie bez podgrzanej wody. To dla wielu nowych turystów zaskoczenie, że jesienią w Afryce nie można się kąpać. Pomimo, że zdarzają się śmiałkowie, to kąpiel jesienią i zimą nie należy do najprzyjemniejszych rozrywek. Jednak w okresie listopad – marzec, wiele hoteli oferuje podgrzewanie wody w przynajmniej w jednym z dostępnych basenów. Zatem problematyczne są miesiące: kwiecień i październik, bo wówczas w morzu jeszcze ciut za chłodno, a i w basenie niezbyt komfortowo. Ale o tym w dalszej części poradnika.
 • wielkość hotelu – im większy tym lepiej. Hotele mające w nazwie “resort” to takie jakby małe miasteczka, gdzie będziesz miał zapewnioną rozrywkę na cały pobyt. Im większy hotel tym szansa na bardziej zróżnicowaną kuchnie, większą ilość gości, siłownie, SPA, animacje, miejsca do opalania i spacerowania. Małe przybytki oferują skromniejszą ofertę i po 2 dniach obejrzysz już każdy kąt.

Jaka pora najlepsza? Jaki miesiąc wybrać w Egipcie?

Pora roku ma znaczenie, więc wybierz miesiąc, w którym jednocześnie wypoczniesz i się nie ugotujesz. Jeśli uda się Tobie znaleźć hotel, który spełni większość z powyżej wymienionych wymogów, to udany urlop masz już prawie w kieszeni. Miesiąc, jaki wybierzesz na pobyt w Egipcie też jest istotny. I jak wspomnieliśmy powyżej, raczej wzbranialibyśmy się przed kwietniem i październikiem. Wiele zależy też od Twojej tolerancji na upały i czy zamierzasz pojechać do Kairu i Luksoru. Poniżej tabela określająca wady i zalety pobytu w określonych miesiącach.

styczeń – marzec basen zazwyczaj podgrzewany, woda w morzu zimna, dzień krótki (ciemno o 17-18), mało turystów, Kair i Luksor nie męczą upałem
kwiecień i październik baseny już niepodgrzewane, woda w morzu raczej zimna, dzień dosyć krótki (ciemno 18 -19), turystów ciut więcej, Kair i Luksor również dobry na zwiedzanie
maj – czerwiec woda w basenach naturalnie ciepła, woda w morzu dosyć ciepła, dzień średnio długo (ciemno o 19), turystów sporo, Kair i Luksor już męczą temperaturą.
lipiec – wrzesień piekarnik, siedź w hotelu przy basenie lub pod parasolem na plaży, bo woda cieplutka, nie zwiedzaj Kairu i Luksoru, okazja do poznania wielu ludzi.
listopad – grudzień baseny już grzeją, woda w morzu zimna, dzień krotki (ciemno 0 17), turystów mało (dużo w święta), Kair i Luksor przyjemne w zwiedzaniu.

Jak widać ciężko znaleźć idealny miesiąc, ale wiele zależy od indywidualnych preferencji. Gdyby wybrać pojedyncze miesiące obstawialibyśmy od 15 maja do 15 czerwca i od 15 września do 15 października. Oczywiście każdy rok jest inny i zdarzają się opinie osób, które narzekały na chłodną wodę w morzu w maju lub zbytnie upały w październiku.

✓ Jaki miesiąc najlepszy na wyjazd do Egiptu? Zazwyczaj jest to okres: od 15 maja do 15 czerwca i od 15 września do 15 października. Jednak, jeśli chcesz zwiedzać Kair i Luksor to wybierz chłodniejsze miesiące.

Jakie są temperatury w poszczególnych miesiącach w Egipcie?

Przy okazji wyboru miesiąca, warto zapoznać się z tabelami temperatur w Hurghadzie w samym Kairze. Poniżej prezentujemy najbardziej realistyczną rozpiskę pogody (sprawdzoną na własnej skórze). Temperatura powietrza w dzień dla Hurghady (plus, minus 3 stopnie C):

styczeń – 20, luty – 22, marzec – 23, kwiecień – 27, maj – 30, czerwiec – 32, lipiec – 33, sierpień – 36 wrzesień – 33, październik – 29, listopad – 26, grudzień – 21

Temperatura wody w Hurghadzie (plus, minus 3 stopnie C)

styczeń – 20, luty – 18, marzec – 20, kwiecień – 23, maj – 26, czerwiec – 29 lipiec – 30, sierpień – 29, wrzesień – 26, październik – 25, listopad – 22, grudzień – 20

Piramidy, Kair, Luksor i te sprawy

Wiele os ob jedzie do Egiptu na słodkie lenistwo lub podziwianie raf koralowych. Inni chcą tylko zobaczyć piramidy, ale są też tacy, którzy myślą, że są one obok hotelu. Więc warto na przed wyjazdem zadać sobie pytanie, co ja chcę od tego Egiptu? Oczywiście najlepszy jest MIX, czyli trochę leżakowania, trochę nurkowania, lenistwo przy basenie, dyskoteka i na koniec piramidy. Jest to bardzo przyjemny scenariusz i jak najbardziej realny do zrealizowania. Jednak jeśli piszesz się na tę wersję, to musisz przygotować się do tego finansowo i siłowo.

Wycieczka na piramidy, jak tam dojechać, gdzie one są?

Oczywiście słynne Piramidy nie są obok hotelu 😉 Bowiem znajdują się pod Kairem, a dokładnie w Gizie. Czyli ok 400 km drogi od Hurghady. Poniższa mapka obrazuje, jak daleko jest to wyprawa. Możesz polecieć tam samolotem z Hurghady lub autobusem, co jest zależne od Twoich zasobów finansowych. Oczywiście większość osób wybiera wycieczkę autokarową do Kairu, co bywa męczące, ale wrażenia wynagradzają wszystkie trudy.

Zobacz też: Poradnik o wycieczkach w Egipcie (Piramidy, Kair i Luksor)

piramidy egipt mapa gdzie-jak

Jak pojechać na piramidy? By zobaczyć piramidy, należy wybrać się na wycieczkę do Kairu. Podróż w jedną stronę trwa ok 4-6 godzin. Cena to około 45-85 dolarów amerykańskich. Oferty są dostępne w internecie oraz w lokalnych biurach podróży.

Są różne oferty związane z wycieczką do Kairu. Te trochę droższe zapewniają podróż mniejszym autobusem, z większą ilością przystanków w trakcie i obecnością polskiego przewodnika. Z kolei tańsze wycieczki (45 dolarów) oznaczają dłuższą podróż, brak toalety i jeden przystanek w trakcie drogi. W związku z tym, że podróż jest długa, odradzamy oszczędzanie na tej wycieczce. Wycieczka obejmuje zazwyczaj wstęp do muzeum w Kairze, rejs po Nilu, obiad, piramidy, Sfinks i okolice, pokazy papirusów. Przed wyjazdem: Wycieczki do Luksoru i Kairu (piramidy) dostępne są na stronach: »Busik 8 osób: “Ania wycieczki Hurghada” (nowe okno) »Duży autobus: Hurghada.pl (nowe okno) !Pamiętaj – przed wycieczką

 • nie pij zbyt wielu płynów;
 • weź suchy prowiant;
 • weź pieniądze;
 • weź Stoperan lub węgiel;
 • weź cieplejszą bluzę (chłodna noc);
 • weź istotne dla Ciebie leki, papierosy itp.;
 • weź powerbank;
 • weź ładowarki;
 • weź zapasowy aparat do zdjęć.

Zobaczyć Luksor? Tak!

Luksor to druga ważna wycieczka fakultatywna w Egipcie. Z tego przywileju mogą skorzystać turyści z Hurghady, bo stamtąd jest do Luksoru najbliżej. Miasto w południowym Egipcie, na prawym brzegu Nilu, więc dojedziesz tam w 4 godziny (do Kairu w 6 godzin). Podobnie, jak w powyżej opisanej wycieczce do Kairu, możesz pojechać wersją ekonomiczną, jak i tą trochę bardziej luksusową. Cena tej atrakcji waha się w przedziale 45 – 85 dolarów amerykańskich. W Luksorze znajdują się wszystkie ważne świątynie i grobowce wykute w wapiennych skałach. Wszystko wygląda naprawdę przepięknie, o czym świadczą zdjęcia turystów. Atrakcja obejmuje zwiedzanie Świątyni Luksorskiej, Świątyni Hatszepsut Hatszepsut, Świątyni w Karnaku oraz Dolinę Królów lub Królowych (do wyboru). Tutaj również należy pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu do podróży, bo mimo, że jedziesz 4, a nie 6 godzin, to wysoka temperatura i ciągłe chodzenie potrafią umęczyć najbardziej wytrwałego turystę.

luksor luxor

Niektórzy twierdzą, że wycieczka do Luksoru jest dużo bardziej ciekawa, niż do egipskich piramid pod Kairem.

Czy wycieczki do Kairu i Luksoru są bezpieczne?

Wiele osób uznaje, że wycieczki fakultatywne są bezpieczne, ale punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Polskie biura podróży nie organizują wycieczek do Kairu i Luksoru, bowiem twierdzą, że te rejony Egiptu nie są dostatecznie bezpieczne. Jednak egipskie formy bardzo chętnie świadczą te usługi, o czym świadczą liczne oferty w internecie i polskojęzyczne strony, które zachęcają do tych wyjazdów. Gdy zapytasz o opinie w lokalnym biurze; usłyszysz, że podróże te są bardzo bezpieczne i że nic złego się nie stanie. Jednak, co kilka lat można usłyszeć o przykrych incydentach związanych z podobnymi wycieczkami. Przykładowo w 17 listopada 1997 roku bojówki muzułmańskie dokonały ataku, zabijając 58 zagranicznych turystów oraz 4 Egipcjan przed wejściem do świątyni Hatszepsut. Zatem decyzję, o tym czy jechać zwiedzać piramidy, Kair i Luksor należy podjąć samodzielnie.

☻ Ważne uwagi

To chyba najważniejsza sekcja do poczytania, która uchroni Cię przed problemami w Egipcie. Pamiętając o poniższych przestrogach, sprawisz, że Twoje wakacje będą udane i bezpieczne. Jeśli masz dodatkowe sugestie, zapraszamy do kontaktu tutaj.

 1. Porównuj oferty Owszem, najłatwiej powiedzieć, jedź “na bogato”, a wszystko będzie dobrze. Jednak nikt nie chce przeznaczać całych oszczędności na 7 dniowy pobyt na wakacjach. Zatem wybierz ofertę biura podróży, która jest przynajmniej w miarę przyzwoita. Sprawdź, ile ten sam pobyt kosztuje w różnych miesiącach, bo może wcale nie potrzebujesz jechać do Hurghady w wakacje, a ceny jesienią są o 300 – 400 zł niższe.
 2. Jeśli nie lubisz się nudzić – wybierz Hurghadę Hurghada to miasto, w którym coś się dzieje, żyją i pracują tam rdzenni mieszkańcy. Inne miasta dostępne dla turystów, to sztuczne twory z samymi hotelami.
 3. Przygotuj rozmienione funty egipskie Przygotuj sobie rozpiskę kursu walut, by wiedzieć, ile wydajesz na pamiątki i taksówki. Przykładowo taksówka do centrum miasta kosztuje od 40 do 80 funtów egipskich. Jeśli dasz kierowcy 100, to prawdopodobnie nie zobaczysz reszty i usłyszysz, że Pan ma żonę w ciąży i chore dziecko. Egipską walutę wypłacisz w tamtejszych bankomatach, a rozmienisz w hotelowej recepcji.
 4. Nie pij wody z kranu, nie myj nią zębów Większość hoteli zapewni Ci jedną butelkę wody dziennie za darmo. Kolejne musisz kupić sobie w pobliskim sklepiku. Jedna butelka, w zależności od humoru sprzedawcy kosztuje 7-10 funtów egipskich. Woda z kranu nadaje się tylko do kąpieli i nie zaleca się mycia nią zębów.
 5. Nie korzystaj z mini baru Mini bar to taka niewielka lodówka w Twoim pokoju hotelowym. Będzie dobrze zaopatrzona, a gdzieś w pokoju znajduje się cennik tych produktów. Przy wymeldowaniu, ktoś pójdzie sprawdzić Twój pokój i podliczy, ile powinieneś zapłacić za zjedzone produktu. Paczka czipsów kosztuje tam 20 zł, gdy w pobliskim sklepie są one po 1-2 zł.
 6. Nie wdawaj się w rozmowy ze sprzedawcami Gdy sprzedawca oferuje Ci swoje produkty i zaczepia słowami “Jak się masz”, krótko odpowiadaj “No thank You”. Dłuższa rozmowa sprawi, że wejdziesz w mało przyjemną relację, z której ciężko się wyplątać be kupienia rzeczy, których nie potrzebujesz, Tamtejsze sklepy oferują mniej więcej to, co mieliśmy do kupienia w Polsce na Stadionie Dziesięciolecia.
 7. Nie ufaj słońcu Siedząc nad morzem, nie odczujesz, że przesadziłeś z opalaniem. Przyjemna bryza sprawia, że opalanie nie jest tak męczące, jak nad jeziorem. Może się okazać, że po pierwszym dniu spędzonym na leżaku, kolejne dni spędzisz w pokoju hotelowym. Ból głowy, osłabienie, a nawet temperatura to częste objawy nadmiernego opalania się.
 8. Zapisz sobie adres swojego hotelu Zapisz i noś przy sobie, bo pomimo, że jego nazwa będzie widniała na plastikowej bransolecie, którą przypną Tobie po przyjeździe, to jednak niewiele osób ma internet, by sprawdzić jego lokalizację.
 9. Ważne telefony w Hurghadzie + 20 numer kierunkowy do Hurghady Policja: 122 Pogotowie: 123 Policja turystyczna: 126 Straż pożarna: 125 Hurghada General Hospital, tel: +20653549698 ‎ The Egyptian Hospital, tel: +20653450318 El Salam Hospital, tel: +20653548785 Nile Hospital, tel: +20653550974 El Gouna Hospital, tel: ++20 65 3580016

Co ludzie mówią o wakacjach w Egipcie?

“Fajnie było, ale woda za zimna. Może dlatego, że pojechaliśmy w Grudniu, a baseny były lodowate.”

“Kair polecam bardzo, dzieciakom też się podobało, bo spały w autokarze. Szkoda, że organizatorzy ciągają ludzi po tych wystawach papirusów, ale i tak warto!!!”

“Pojadę jeszcze raz, ale jak hotel to tylko w Hurghadzie. Bardzo fajny port nadmorski tam jest i dużo sklepików. W hotelu mieliśmy występy na żywo, co jest bardzo fajne”

“Warto kupić kartę internetową od Orange, bo u nas w hotelu bardzo slaby internet był. Uważajcie na taksówkarzy, bo potrafią zamęczyć ;-)”

Powyżej:
❶ Jakie miasto wybrać? ❷ Jaki hotel jest najlepszy?
❸ W jakim miesiącu jechać? ❹ Wycieczki do piramid w egipcie

piramidy kair egipt swieta w egipcie wiza i waluta w hurghada