Wybieram Egipt > Wiadomości z Egiptu > Koronawirus COVID-19 i Egipt, Luksor, Hurghada

Koronawirus COVID-19 i Egipt, Luksor, Hurghada

Koronawisrus COVID-19 jest również w Egipcie, chociaż polskie raczej media milczą na ten temat. 09 marca dowiedzieliśmy się, że pierwsza osoba zmarła na wskutek powikłań spowodowanych zakażeniem wirusem.

Koronawirus COVID-19 w Egipcie

W wczorajszej relacji telewizyjnej rząd zapewniał, że „zrobił wszystko, aby opóźnić wysoce zaraźliwą epidemię wirusa”. Podczas konferencji poinformowano, że po zakończeniu Ramadanu zostaną wprowadzone „surowe środki z karami” za naruszenia procedur.

Podobno szpitale izolacyjne w Egipcie osiągnęły już maksymalną pojemność,bo jak donosi Ministerstwem Zdrowia, liczba infekcji w Egipcie stale rośnie i każdego dnia osiągając nowe maksima. Liczba zgonów również rośnie w znacznym tempie, wyższym niż oczekiwano.

Jeśli rząd egipski dołożył wszelkich starań, aby „opóźnić” rozprzestrzenienie się COVID-19, dlaczego te surowe środki nie zostały jeszcze wprowadzone?

Wiele osób narzeka, że godzina policyjna, która na początku wybuchu epidemii koronawirusa, rozpoczęła się o godzinie 19:00, a teraz zaczyna się o godzinie 21:00 pomimo wzrostu liczby infekcji. Co się stało z egzekwowaniem przez rząd ograniczeń?

Trzeba przyznać, że rząd Egiptu w ciągu pierwszych kilku tygodni w marcu i kwietniu wykonał godną pochwały pracę, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Bowiem szybko utworzono szpitale izolacyjne, wdrożono procedury zdrowotne w koordynacji ze Światową Organizacją Zdrowia oraz rozpoczęto ogólnokrajową kampanię informacyjną. 

Egipt nie jest jednak podobny do wielu innych krajów, które często są wykorzystywane jako punkt odniesienia. Jak wspomniano, w kraju odnotowano „zaledwie” 8 000 pozytywnych przypadków COVID-19, ale szpitale w izolacji mają maksymalną pojemność. Co się stanie w nadchodzących tygodniach, kiedy liczba zarejestrowanych infekcji osiągnie dziesiątki tysięcy? Co się stanie, jeśli liczba spraw w Egipcie osiągnie 100 000?

Bez funkcjonującego systemu opieki zdrowotnej cała gospodarka Egiptu jest zagrożona. Nie będzie „ekonomii”, gdy ludzie nie będą mogli pogrzebać swoich bliskich, gdy codzienni Egipcjanie nie będą mogli szukać pomocy medycznej, gdy na egipskich ulicach zapanuje chaos z powodu frustracji doświadczanej przez Egipcjan żyjących w ubóstwie lub z trudem radzących sobie z każdym dniem .

Poprzednie wiadomości na temat wirusa w Egipcie

Urzędnicy ds. Zdrowia w Egipcie ogłosili w niedzielę (08.03.20), że liczba nowych przypadków koronawirusa w tym kraju wzrosła do 55. Jak podają zagraniczne źródła, rzecznik ministerstwa zdrowia powiedział w telewizji, że wykryto siedem nowych przypadków.

Warto przypomnieć, że władze Egiptu poinformowały w sobotę, że koronawirus zainfekował 33 pasażerów na statku wycieczkowym po rzece Nil. W związku z tym, że w mediach niewiele mówi się ma ten temat, nie wiadomo, jak przebiega kwarantanna.

Wiadomo jedynie, że ​​11 osób zostanie „odizolowanych na 14-dniowy okres obserwacji”, podczas gdy 34 turystów zostało przeniesionych do izolatki. Nie podano narodowości cudzoziemców, ale powiedziano, że skontaktowano się z ich ambasadami.

Hurghada?

Jak czytamy na Timesofisrael.com:

60-letni obywatel niemiecki wykazał objawy gorączki (i) zameldował się w szpitalu w Hurghadzie w dniu 6 marca”, przed pozytywnym wynikiem na COVID-19, napisano w oświadczeniu.

Egipt ma wirusa, ale głównie w Luksorze

Kal podaje Malaymail.com, dzisiaj urzędnicy udali się do Luksoru, aby śledzić procedury kwarantanny na lotnisku. Bowiem miasto Luksor, w którym znajdują się jedne z najbardziej spektakularnych zabytków Egiptu, należy do największych atrakcji turystycznych w kraju.

Poza przypadkami statków wycieczkowych Egipt wykrył trzy przypadki wirusa, z których pierwszy został ogłoszony 14 lutego. W ramach działań mających na celu powstrzymanie wybuchu rządy zamknęły granice i zawiesiły podróże lądowe i lotnicze z krajami, które ucierpiały najbardziej, w tym z Chinami, Iranem i Włochami.

Uspokajają turystów

Jak podaje Reuters, kraj stara się chronić swój ważny sektor turystyczny, zapewniając ludzi, że można tam bezpiecznie podróżować po wybuchu wirusa na statku wycieczkowym po Nilu. Bowiem przemysł turystyczny jest ważnym motorem gospodarki Egiptu i odbija się po upadku po powstaniu w 2011 r. Według danych banku centralnego przychody z turystyki w ubiegłym roku były rekordowo wysokie (12,57 miliardów dolarów). 

Dalej czytamy, że urzędnicy twierdzą, że nowo ogłoszone przypadki, które zanotowano w Egipcie, pochodzą od obywatela Tajwanu. Zaś w niedzielę w głównym publicznym centrum laboratoryjnym w Kairze wiele osób ustawiało się w kolejce do badań krwi dedykowanych dla pracowników podróżujących z Egiptu. (informacja niezweryfikowana)

W doniesieniach prasowych czytamy, że statki wycieczkowe dotknięte wirusem zostały odholowane poza Luksor i poddane kwarantannie. Tych, którzy mieli wynik pozytywny na koronowirusa, przetransportowano samolotem wojskowy do kwarantanny w północnym Egipcie.

W innym ważnym miejscu turystycznym w Gizie pod Kairem, przewodnicy i sprzedawcy pamiątek twierdzili, że w ciągu ostatniego miesiąca działalność spowolniła z powodu obaw o koronawirusa.

egipt koronawirus covid19

By być na bieżąco, zalecamy śledzenie najnowszych wiadomości w Google News.

Źródła: Reuters.com, Malaymail.com, Timesofisrael.com, RadioZet.pl

piramidy kair egipt swieta w egipcie wiza i waluta w hurghada