Wybieram Egipt > Wiadomości z Egiptu > Rafa koralowa w Egipcie i zakaz przyznawania licencji

Rafa koralowa w Egipcie i zakaz przyznawania licencji

Uniwersytet Banha w Egipcie przeprowadził badania, z których wynika, że znaczącą przyczyną zmniejszenia się rafy koralowej w ciągu ostatnich 30 -40 lat jest ocieplenie klimatu oraz działalność człowieka. By zapobiec ingerencji w ekosystem, minister turystyki Egiptu zawiesiła wydawanie licencji centrum jachtowym i nurkowym w rejonie Morza Czerwonego i południowego Synaju na okres jednego roku.

Centra nurkowe w Egipcie mają problem

Decyzja o zawieszeniu wydawania licencji dla centrów nurkowych i jachtowych odbiła się szerokim echem, bo jak wiadomo Egipt słynie z nurkowania. Teraz, gdy na okres jednego roku wstrzymano wydawanie licencji, podniosły się głosy, że to poważnie zaszkodzi turystyce w rejonie Morza Czerwonego.

Zagraniczne media donoszą, że w ten sposób Egipt chce chronić rafę koralową, którą tworzy ponad tysiąc rozmaitych gatunków ryb i 250 rodzajów koralowców. Nie sposób zaprzeczyć, że jest ona uważana za jedną z najbogatszych i najpiękniejszych na całym świecie.

Na podwodne życie południowej części Morza Czerwonego składają się piękne ogrody koralowe, strome ściany i obfitość rozmaitych gatunków ryb. Mówi się, że widoczność jest tam zawsze dobra, a nawet doskonała. Niektóre hotele zostały wybudowane w taki sposób, że posiadają swoje własne rafy koralowe. Nie powinno więc dziwić, że kolejne firmy zajmujące się eksploracją dna morskiego wyrastają jak grzyby po deszczu.

Co dalej z nurkowaniem?

Oczywiście decyzja o zniesieniu przyznawania licencji na rok, nie obejmuje szkół windsurfingu i kitesurfingu oraz operatorów żaglówek. Ponadto zakaz nie dotyczy także firm, które złożyły wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie działalności przed wejściem wspomnianego rozporządzenia w życie.

Rafa koralowa w Egipcie

Życie Morza Czerwonego można opisać jako przepiękne podwodne ogrody koralowe i bogactwo ryb tropikalnych. Warunki do nurkowania w Egipcie są wspaniałe przez cały rok, a tamtejsze korale nie są uszkodzone, bo nie przeprowadzano tu połowów przy użyciu dynamitu.

To całe dobrodziejstwo znajduje się tylko 4 godziny samolotem z Polski. Więc nic dziwnego, że wszystkie te warunki sprawiły, że Egipt znalazł się na liście najbardziej popularnych miejsc do nurkowania.

Decyzja władz Egiptu wydawać się może kontrowersyjna, ale dzięki temu, będziemy mieli pewność, że piękne rafy zawsze tam będą. Zaś dla zainteresowanych wyłącznie nurkowaniem, przypominamy o prostych obozach namiotowych na dalekim południu przeznaczonych wyłącznie dla nurków.

piramidy w egipcie

sylwester w egipcie

wiza do hurghady