Wybieram Egipt > Egipt - co, jak, gdzie, za ile? > Święta i Sylwester w Egipcie? – opinie, ceny i czy warto

Święta i Sylwester w Egipcie? – opinie, ceny i czy warto

Czy warto spędzić Sylwestra lub święta Bożego Narodzenia w Egipcie? Okazuje się, że bardzo wielu polaków uważa, że tak. Zresztą jeden z trzech największych serwisów turystycznych działających na polskim rynku podał w swoim raporcie, że ponad 18 procent wszystkich rezerwacji zagranicznych dotyczy okresu świątecznego. Poniżej o tym, jakie są ceny i czy w ogóle warto.

W poniższym artykule:
Święta w Egipcie (ogólnie) Wady i zalety
Cena i jak rezerwować? Co robić w święta?
ceny-wyjazdu do hurghady

Uwaga na ceny wyjazdu na Sylwestra! Ten sam hotel, a ceny bardzo różne.

Święta i Sylwester w Egipcie?

Egipt to świetny pomysł na spędzenie świąt. Polska tradycja świętowania Bożego Narodzenia różni się od tej egipskiej. Świętowaniu nie towarzyszy tam komercyjna atmosfera typowa dla wielu krajów europejskich. Ponadto 24, 25 i 26 grudnia w Egipcie to zwykłe dni, a Boże Narodzenie obchodzone jest dopiero 7 stycznia.

Najnowsze badanie rynku wykazało, że w okresie, gdy w Polsce obchodzi się święta Bożego Narodzenia i Sylwestra, Hurghada (Egipt) znalazła się na pierwszej pozycji pod względem popularności, jeśli chodzi o grupę krajów średniego zasięgu. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Wyspy Kanaryjskie (Gran Canaria, Fuerteventura i Teneryfa). Pierwszą piątkę zamyka Antalya w Turcji, za nią uplasowały się Lanzarote, Majorka, Madera, Marsa Alam i Malta. W porównaniu z wynikami z lat poprzednich lepszą pozycję zyskały Wyspy Kanaryjskie, gdzie wypoczynek wyraźnie podrożał.

Zobacz też:
Najlepsze hotele w Hurghadzie
Wiza, lot i waluta w Egipcie
Wycieczki do Kairu pod piramidy

Z kolei na trasach dalekiego zasięgu, największym zainteresowaniem cieszą się: Punta Cana (Dominikana), Phuket, Abu Zabi, Malediwy i Dubaj. Największa zmiana rok do roku dotyczy Abu Zabi, bo w roku 2015 ten kierunek znajdował się jeszcze na 10 miejscu (obecnie na trzecim). Nowością na liście najpopularniejszych kierunków dalekiego zasięgu jest natomiast stolica Tajlandii.

Jeśli chodzi o wspomniany Egipt, to nie biura turystyczne nie ukrywają, że ostatnie lata były wyjątkowe trudne dla tej branży, szczególnie dla firm specjalizujących się w wyjazdach do Afryki Północnej. Wiele firm w trudnych momentach przesilenia politycznego nie odwołała wycieczek do tego kraju. Na szczęście ostatniego czasu obserwuje się wzrost zainteresowania Egiptem, a w szczególności w okresie świątecznym.

Wigilia, Sylwester i Nowy Rok w Egipcie są FAJNE

Wielu turystów z Polski, którzy zdecydowali się na Wigilię w Egipcie twierdzi, że po przybyciu do hotelu zastali specjalnie przygotowany wystrój i posiłki wigilijne i ustrojoną choinkę, a nawet stajenkę z figurami świętej rodziny. Ponadto polskie “Wesołych Świąt” wyjątkowo często pada z ust pracowników hotelu i pomimo, że to tylko komercja i marketing, ale wiele osób stwierdza, że nie z przyjemnością nie koczują przy garnkach po raz pierwszy w życiu. W wielu hotelach nie dopłaca się za świąteczne oraz sylwestrowe świętowanie.

“To były pierwsze tak udane święta. Teraz, gdy rodzina rozjechała się po świecie za pracą, nasza trójka postanowiła spędzić Wigilię przy basenie, a życzenia były na Skypie ;-)” – czytamy pod jedną z ofert biura podróży.

Wady i zalety wyjazdu na święta

Sporą zaletą wyjazdu do Egiptu na święta jest temperatura (23 stopnie) i egzotyka, a to dosyć znaczące powody, by przynajmniej raz w życiu oderwać się od polskiej tradycji. Ponadto grudzień to najlepszy czas, by wybrać się na wycieczkę do Kairu pod piramidy, o czym pisaliśmy tutaj. Jednak są trzy minusy dotyczące wyjazdu w okresie grudniowych świąt:

  • ceny są wyższe – o ile ceny 24, 25 i 26 grudnia są tylko nieco droższe, to 31 i 1 stycznia mogą kosztować o 50% więcej niż wyjazd w lipcu.
  • woda jest zimna – raczej mało prawdopodobne, że w grudniu, kąpiel w morzu będzie przyjemna. Jednak większość hoteli podgrzewa wodę w basenie.
  • dzień jest krótki – ilość godzin słonecznych w grudniu wynosi 9, zaś w lipcu 12.

Ceny i jak rezerwować wyjazd?

Ważna uwaga: Sylwester i Nowy Rok w Egipcie może kosztować o 1000 zł więcej w porównaniu do pobytu, który zakończy się przed tymi świętami. Jednak wyjazd w okresie 23 – 30 grudnia, nie będzie kosztował znacznie drożej niż w pozostałych miesiącach.

Przed wyjazdem należy porównać oferty na kilku stronach. Powinno się wziąć pod uwagę takie warunki jak: podgrzewanie basenu, odległość hotelu od centrum i ilość gwiazdek na portalu Trip Advisor. Wiele osób rezerwuje grudniowy pobyt w Egipcie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jednak już na początku grudnia pojawia się bardzo wiele ofert typu “last minut”, które są tańsze, niż te rezerwowane pół roku wcześniej. Poniżej zdjęcie z ofertami biura TUI, które wykonaliśmy 11 grudnia:

egipt-swieta-wigilia-sylwester

Jak widać powyżej za pobyt w okresie świątecznym w Hurghadzie zapłacimy tyle samo, co w wakacje. Jednak w przypadku Sylwestra, ceny zaczynają poważnie wzrastać. Poniżej zdjęcie ofert z uwzględnieniem dat 31 grudnia i 1 stycznia.

sylwester hurghada

7 noclegów w tym samym hotelu kosztuje 1000 zł więcej, gdy wybierzemy okres z Sylwestrem.

Co robić, jakie rozrywki na grudniowe święta?

W grudniu można wybrać się zobaczyć piramidy i Luksor, ale można też spędzić czas hotelowym basenie. Warto wiedzieć, że źle zaplanowany wyjazd może oznaczać nudę, bo w grudniu w Egipcie morze nie jest zbyt ciepłe, a dzień jest dosyć krótki. Dlatego warto wybrać hotel, w którym jest sporo atrakcji dla dzieci i dorosłych. O ile w okresie letnim można cały dzień spędzić na plaży, to w grudniu warto rozejrzeć się za innymi atrakcjami.

Niektóre lokalne biura podróży oferują dwudniowe wycieczki z animacjami świątecznymi. Jest to dobra oferta, bo właśnie grudzień to najlepszy czas na zwiedzanie Kairu, piramid i świątyń w Luksorze. Ponadto w Hurghadzie w okresie świątecznym jest wielu turystów z całego świata, więc kluby i dyskoteki zapewnią rozrywkę do białego rana.

Jeśli komuś zależy na nurkowaniu, to nie będzie się nudził. Piękne rafy koralowe znajdziemy w Sharm el Sheikh, Dahab oraz Marsa Alam. Bowiem Morze Czerwone kryje jedne z najpiękniejszych podwodnych krajobrazów, od których dzieli nas tylko kilka godzin lotu. Skomplikowane konstrukcje, stworzone przez setki lat z kolonii koralowca i tajemnicze wraki robią niesamowite wrażenie.

Ponadto można napotkać żółwie, ławice kolorowych ryb, lwy morskie, mureny, delfiny, płaszczki a nawet rekiny. A co najważniejsze wybór szkół i baz nurkowych jest przeogromny, a wszystkie z nich są doskonale przygotowane oraz świadczą swoje usługi również w grudniu.

Co robić w święta? To świetna okazja na podróż do Kairu i Luksoru. Również rejsy na małe wyspy są ciekawym urozmaiceniem. Koszt w zależności od rodzaju imprezy jest w przedziale 10 – 60 dolarów od osoby.

Jakie święta obchodzą Egipcjanie?

Egipscy katolicy obchodzą grudniowe święta inaczej, niż my. Ponieważ islam w Egipcie jest religią państwową, święta są przestrzegane przez wszystkich Egipcjan. Z kolei święta chrześcijańskie nie są dniami wolnymi od pracy (z wyjątkiem Bożego Narodzenia obrządku wschodniego). Daje się zauważyć, że generalnie świętowaniu Bożego Narodzenia przez Koptów w Egipcie towarzyszy raczej atmosfera wyciszenia i umiaru.

Polska bogata tradycja świętowania Bożego Narodzenia, pomimo wspólnych elementów różni się od tej egipskiej. Oczywiście nie chodzi tu o wspomniane powyżej świętowanie w egipskich hotelach, gdzie spędzanie świąt jest po prostu kopiowaniem europejskich wzorców, ale o świętowanie Bożego Narodzenia przez egipskich chrześcijan.

Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem, jak każe obyczaj, gruntownie sprząta się domy i kościoły. W każdej egipskiej chrześcijańskiej rodzinie wypieka się ciasta i ciasteczka, którymi później częstuje się sąsiadów i bliskich. Są też domy, w których przy wejściu umieszcza się i dekoruje “maghare” czyli szopkę betlejemską. W dzień poprzedzający Boże Narodzenie (6-go stycznia) w kościołach odprawiane są Msze święte, w czasie której czyta się Ewangelię o Narodzeniu Jezusa.

Z kolei w Wigilię Bożego Narodzenia (7 stycznia) odbywa się uroczysta Msza święta, która gromadzi wszystkich Koptów w kościołach. Ze względu na długą liturgię z procesjami Msza może trwać do 4 godzin, ale powinna zakończyć się krótko po północy. Po Mszy świętej, późno w nocy chrześcijanie wracają do domu, gdzie czeka na nich ciepły posiłek, najczęściej ryż ugotowany w bulionie warzywnym z dodatkiem chleba i mięsa.

Ten posiłek rozpoczyna w domach okres świętowania, którego najważniejszym, długo wyczekiwanym składnikiem są potrawy mięsem. Są też postępowe rodziny, w których podaje się napoje alkoholowe, a ich mieszkania są udekorowane kolorowymi girlandami lub sznurami choinkowych lampek ze sztuczną choinką. Czasami noc bożonarodzeniową rozświetlają skromne sztuczne ognie, którym zwykle towarzyszą nieliczne petardy. Poniżej tabela ze świętami, podczas których instytucje państwowe są otwarte.

Data Nazwa święta
1 stycznia Nowy Rok
3 marca Dzień sportowców
21 marca Dzień Matki
18 czerwca Dzień Ewakuacji
15 sierpnia Dzień Wylewów Nilu
21 października Dzień Egipskiej Marynarki
24 października Święto Zwycięstwa Suezu
23 grudnia Dzień Zwycięstwa

Poniżej święta obchodzone są w całym kraju, a urzędy państwowe są wówczas zamknięte.

Data Nazwa święta Opis
7 stycznia Boże Narodzenie Upamiętnienie narodzin Jezusa Chrystusa, zgodnie z liturgią Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego
25 stycznia Dzień Policji Święto egipskiej policji
25 kwietnia Dzień Wyzwolenia Synaju Upamiętnienie wycofania izraelskich wojsk z Półwyspu Synaj w 1982 roku
1 maja Święto Pracy  
23 lipca Dzień Rewolucji Upamiętnienie rewolucji w 1952 roku
6 października Dzień Sił Zbrojnych Upamiętnienie przekroczenia Kanału Sueskiego w wojnie Jom Kipur
W powyższym artykule:
Spędzanie Wigilii w Egipcie Plusy i minusy
Ceny i jak rezerwować? Rozrywki w święta

piramidy kair egipt

wiza i waluta w hurghada