Wybieram Egipt > Egipt - co, jak, gdzie, za ile? > Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie – ceny, bilety, jak zwiedzać

Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie – ceny, bilety, jak zwiedzać

Według najnowszych doniesień Wielkie Muzeum Egipskie, które nadal powstaje w Gizie, ma być otwarte w połowie 2020 roku. Planuje się ulokować w nim ponad 100 tysięcy eksponatów, w tym słynną maskę Tutanhamona. Poniżej o tym, jaka będzie cena za wstęp, jak kupować bilety i czy warto się tam wybrać…

Muzeum w Gizie Co będzie w muzeum?
Ceny biletów Wielka budowa

Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie

Ważna uwaga: Muzeum Egipskie w Kairze to NIE Wielkie Muzeum Egipskie. Pierwsze znajduje się w stolicy Egiptu, drugie budowane jest nieopodal piramid w Gizie. Zobacz mapkę poniżej.

wielkie muzeum w gizie

Co to jest Wielkie Muzeum Egipskie? To ogromne muzeum, które ma zastąpić (lub poszerzyć) obecnie muzeum w Kairze. Znajdą się tam najważniejsze eksponaty, jakie zgromadzono na terenie Egiptu. Wielkie Muzeum Egipskie buduje się już ponad 10 lat. Na początku zakładano, że będzie kosztować 700 milionów dolarów, jednak w chwili obecnej koszty budowy przekroczyły miliard dolarów. Co ciekawe, większość pieniędzy pochodzi z pożyczek udzielonych przez Japonię.


Muzeum w Gizie, które znajdować się będzie nieopodal piramid miało zostać otwarte pod koniec 2018 roku, jednak data została przesunięta na 2019 rok, a obecnie mówi się o połowie 2020 roku. Budowę nowego muzeum wspiera prezydent Egiptu Abdel Fattah el-Sisi (więcej), który jest zdania, że wielkie inwestycje ożywią gospodarkę osłabioną przez niepokoje targające krajem od arabskiej wiosny w 2011 roku.

Eksperci twierdzą, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Wielkie Muzeum Egipskie będzie obiektem światowej klasy, który znacznie wpłynie na turystykę w Egipcie, a także na gospodarkę całego kraju i społeczność Kairu.

Stare muzeum nie daje rady?

Muzeum Egipskie od 10 lat przygotowuje się do otwarcia, ale Kair ma już znane i cenione muzeum od ponad 100 lat. Egipskie Muzeum Starożytności, znajduje się przy placu Tahir, w samym centrum Kairu i zaprasza gości od 117 lat. Położenie tego obiektu jest wyjątkowe, ponieważ otoczone jest prestiżowymi restauracjami, luksusowymi hotelami, meczetami i kościołami.

Egipskie Muzeum Starożytności jest ulubionym miejscem turystów, ale osiągnęło swój szczyt i obecnie po prostu jest za małe, zarówno pod względem obsłużenia liczby odwiedzających, jak i braku miejsca do przechowywania artefaktów. Bowiem cały czas dokonywane są nowe odkrycia archeologiczne, a Muzeum Starożytności w Kairze nie ma już wolnej przestrzeni na przechowywanie stale przybywających eksponatów.

Sami przewodniczy narzekają, że eksponaty dostępne dla zwiedzających są skumulowane i nieodpowiednio ustawione. Zaś w szczycie sezonu (listopad – marzec) muzeum “pęka w szwach”. Ponadto obecne muzeum nie jest wyposażone w odpowiednią technologię do utrzymania i ochrony cennych artefaktów. Archeolodzy ostrzegają, że już wystąpiło kilka problemów z oświetleniem, wilgotnością i temperaturą, które spowodowały uszkodzenia niektórych eksponatów. Zatem oczywistym jest, że Egipt potrzebuje nowszego i większego muzeum, aby pomieścić i zaprezentować swoje dziedzictwo kulturowe.

Polecane i Ważne
Najlepsze wycieczki do Egiptu Jak pojechać do Kairu?
Wybierz Hurghadę Zaczepiają turystów?

Trzeba wybudować nowe muzeum!

Pomysł na budowę nowego obiektu zrodził się w 1992 roku, a w 2002 r. ogłoszono konkurs architektoniczny na zaprojektowanie budynku, który ostatecznie stanie się etykietą Egiptu. W czerwcu 2003 r., wybrano projekt firmy Heneghan Peng z siedzibą w Irlandii. Obiekt miał być otwarty już w 2019 roku. jednak wystąpiło opóźnienie, które przesunęło datę otwarcia na początku 2020 r. Jak widać poniżej, budowa trwa i już niebawem będziemy mogli wypić kawę w restauracji z widokiem na piramidy.

Około 5000 pracowników budowlanych pracuje przez całą dobę, aby ukończyć długo wyczekiwane Wielkie Egipskie Muzeum (Grant Egyptian Museum).

giza-muzwum-egipt

Lokalizacja jest świetna

Nowa lokalizacja sprawi, że ​​zwiedzanie zarówno muzeum, jak i piramid będzie bardziej wygodne. Obecnie wiele firm turystycznych organizujących 1-2 dniowe wycieczki do Kairu z przewodnikiem łączy wizytę w starym muzeum ze zwiedzaniem piramid i Wielkiego Sfinksa. Jak wiadomo obecne muzeum znajduje się w centrum zakorkowanego Kairu, a piramidy są trochę dalej – w Gizie, więc że podróż zajmuje dużo czasu. Dzięki temu, że budowane właśnie Muzeum Egipskie znajduje się tak blisko piramid, turyści mogą być pewni, że ich czas będzie wykorzystany na zwiedzanie, a nie stanie w korkach. Warto dodać, że frontowa ściana muzeum będzie składał się głównie ze szkła, które pozwoli na rozległe widoki na płaskowyż Gizy i piramidy.

Głównym powodem powstania nowego obiektu było zharmonizowanie z piramidami w Gizie, które znajdują się w odległości zaledwie dwóch kilometrów. Muzeum zostało zaprojektowane w taki sposób, że budynek będzie nie tylko tylko mieścił artefakty, ale także wspaniale je eksponował, bowiem będzie miał przestrzeń, 24 tys. m² stałej powierzchni wystawienniczej.

Co można zobaczyć w nowym Muzeum Egipskim w Gizie?

Nowy obiekt będzie znacznie większy niż obecny – znajdujący się przy placu Tahir i będzie zlokalizowany w miejscu, w którym jest dużo wolnej przestrzeni. Egipski rząd zapewnia, że w muzeum o powierzchni 24 tys. m2 znajdzie się 100 tysięcy eksponatów, w tym maska Tutanhamona (obecna w Dolinie Królów) i wiele innych wystawionych obecnie w Muzeum Egipskim na placu Tahir w Kairze.

Co nowego można tam zobaczyć? Będzie tam również centrum konferencyjne, kino, 27 sklepów, 10 restauracji i butikowy hotel. Przez wielkie okna będzie można oglądać piramidy, a jeśli chodzi o nowości, to w środku stanie prawdziwy drewniany statek i olbrzymi posąg Ramzesa II. Dodatkowo, będzie kilka przedmiotów należących do faraona Tutanchamona, które nie zostały pokazane od czasu ich odkrycia w 1922 roku. Wiele innych zabytków odkrytych w ostatnich latach, nadal czeka na uwagę turystów.

wielkie muzeum

Zatem największą atrakcją będzie wystawa poświęcona królowi Tutanchamonowi, powszechnie określanemu jako King Tut. Ekspozycja króla ma być ekscytującym doświadczeniem, w którym goście mogą wkroczyć w życie faraona. Dwie galerie poświęcone królewskim reliktom pozwolą zwiedzającym spojrzeć na jego styl życia, zobaczyć jaki się ubierał, jadł i rządził, a także zerknąć na jego dwór i pogrzeb. Bowiem istnieje bardzo wiele reliktów z czasów panowania króla Tuta, ale także dlatego, że jego mumia jest wciąż badana, a nowe fakty o jego życiu i władzy są stale ujawniane.

Władze Egiptu zapewniają, że dzięki niesamowitemu zespołowi ekspertów, niektóre zabytki, które uważano za niemożliwe do odrestaurowania, dzięki specjalistycznemu sprzętowi są konserwowane i przywraca im się pierwotny blask.

egipskie-muzeum

Bez wątpienia Muzeum Egipskie jest wielkim przedsięwzięciem dla Egiptu; kraju który ucierpiał finansowo w wyniku spadku odwiedzających w ostatnim dziesięcioleciu. Niektórzy mogą się zastanawiać, dlaczego rząd podjął tak ogromną inwestycję budując nowe muzeum, biorąc pod uwagę obecną gospodarkę kraju. Faktem jest, że Wielkie Egipskie Muzeum to bodziec dla gospodarki i lokalnych przedsiębiorstw, a inwestycja zwróci się niebawem.

Cena za wstęp do muzeum

Obecnie są dwa przewidywania wobec ceny za wstęp do Wielkiego Muzeum Egipskiego. Większość przewodników twierdzi, że bilet będzie kosztował tyle samo, co ten do muzeum w Kairze, czyli około 150 LE (z możliwością fotografowania). Inni twierdzą, że bilety będą dwa razy droższe, bowiem oczekuje się szybkiego zwrotu pieniędzy.

Jednak dla Europejczyka, cena 150 LE lub nawet dwa razy drożej, nie będzie stanowiła problemu. Obecnie bilet do muzeum w Kairze kosztuje 25-35 zł.

Jak kupić bilet do muzeum?

Bez wątpienia bilety będzie można kupić bezpośrednio na miejscu, tak jak jest w przypadku wizyty w starym muzeum. Jednak zazwyczaj do Kairu trafia się dzięki wycieczce, gdzie bilety są wliczone w cenę całej wycieczki. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą odpocząć w kurorcie, a Kair zostawiają sobie na deser.

Po przybyciu do “starego muzeum” upewnij się, że nie masz przy sobie żadnych niebezpiecznych przedmiotów, ponieważ zostaną one skonfiskowane w jednym z dwóch punktów kontroli bezpieczeństwa. Zabierane są scyzoryki, przybory piknikowe, a czasem także obcinarki do paznokci.
Po pierwszej kontroli bezpieczeństwa skręcasz w dowolną stronę, gdzie znajdują się kasy biletowe. Jeśli jesteś studentem, przynieś swoją międzynarodową kartę studencką, ponieważ możesz uzyskać dobrą zniżkę (pół ceny). Oficjalnie liczy się tylko karta ISIC, ale wielu otrzymało zniżkę studencką za zwykłą kartę studencką.

nowe muzeum

Nowe Wielkie Muzeum Egipskie ulokowane jest niedaleko piramid.

Egipcjanie czekają na muzeum w Gizie

Wielkie Muzeum Egipskie da zatrudnienie wielu osobom w przyszłości i zwiększy zainteresowanie turystykom w tym rejonie. Da pracę, nie tylko pod względem budowy, ale także pod względem obsługi muzeum, ponieważ obiekt będzie ogromny i trzeba będzie zatrudnić wielu ludzi do jego zarządzania. Bez wątpienia z nowego muzeum skorzystają wszyscy, od lokalnych hoteli i biur turystycznych, po sklepy z pamiątkami.

Osoby, które były w Egipcie zapewne pamiętają, że w pobliżu piramid nie ma zbyt wielu atrakcyjnych miejsc, gdzie można by usiąść i napawać się widokiem. Pomimo wielu obiektów gastronomicznych, ciężko znaleźć przybytek na miarę europejskich standardów.

Projekt budowy został ukończony w około 85%. Największym wyzwaniem jest teraz synchronizacja między zakończeniem prac budowlanych a przygotowaniem artefaktów i umieszczeniem ich w muzeum przed wielkim otwarciem w 2020 roku.

Ważne pytania i odpowiedzi

 1. Jak daleko od piramid znajduje się nowe muzeum?
  Muzeum budowane jest w odległości 2 km od egipskich piramid.
 2. Jaką powierzchnię będzie miało Wielkie Muzeum Egipskie?
  Wikipedia mówi o 24 tys. metrach kwadratowych. Inne media mówi o 49 tys.
 3. Ile kosztowała budowa muzeum?
  Całkowity koszt oscyluje w granicach 1 mld dolarów amerykańskich.
 4. Czy w muzeum w Gizie znajdują się eksponaty?
  Wystawa obejmie około jednej trzeciej całkowitej powierzchni muzeum, w której już znajduje się 50 000 artefaktów. Główną atrakcją będzie pierwsza wystawa pełnej kolekcji grobowców króla Tutanchamona. Kolekcja zawiera łącznie około 5000 pozycji i zostanie przeniesiona z Muzeum Egipskiego w Kairze. Inne obiekty zostaną przeniesione z magazynów i muzeów w Luksorze, Minyi, Sohag, Assiut, Beni Suef, Fayoum, Delcie i Aleksandrii.

Zdjęcia: Arup com

Wielkie Muzeum Zabytki w muzeum
Cennik Jak budowano?

piramidy kair egipt

swieta w egipcie

wiza i waluta w hurghada