Wybieram Egipt > Egipt - co, jak, gdzie, za ile? > Wycieczka do Egiptu, wiza, lot i waluta – jak to zrobić?

Wycieczka do Egiptu, wiza, lot i waluta – jak to zrobić?

Wycieczki do Egiptu są obecnie dosyć tanie, ale do ceny należy doliczyć wizę i wycieczki fakultatywne. Przy kilku osobowej rodzinie może okazać się to sporym wydatkiem. Poniżej o tym, jak najtaniej pojechać do Egiptu i przy okazji spędzić wakacje po królewsku.

egipt wycieczki

❶ Koszty wycieczki do Egiptu ❷ Jaką walutą płacić?
❸ Kiedy lecieć do Egiptu? ❹ Jak kupić wizę?

Zobacz też: Pełny poradnik wyjazdu do Egiptu

Ile kosztuje wycieczka do Egiptu?

7-dniowe wakacje w Egipcie to wydatek od 1300 do 6000 zł za osobę. Chodzi oczywiście o wyjazd turystyczny do jednego z kurortów w Egipcie. Biura podróży oferują pobyt w obiekcie, z którego w razie potrzeby możemy pojechać na wycieczkę fakultatywną do Gizy lub do Luksoru. Wykupując takie wakacje, mamy zapewniony lot, pobyt w hotelu i wyżywienie. Zatem ile kosztuje wyjazd do Egiptu, wiza i wycieczki fakultatywne?

Wiza turystyczna: 25 dolarów – ok 96 złotych od osoby. Wizę można zakupić tuż po przylocie do Egiptu lub wcześniej przez internet.
Lot, pobyt w hotelu i wyżywienie w cenie: cena zależy od klasy hotelu i jego położenia. Kształtuje się w przedziale: 1400 – 6000 złotych za 7 dni.
Wycieczka do Gizy (piramidy i Kair): 45 – 85 dolarów (175 – 330 złotych) za jedną osobę.
Kawa na mieście: 40 -50 funtów egipskich (10-12 zł).
Taksówka do centrum: 30 – 100 funtów egipskich (5 – 30 zł).

W jakiej walucie płaci się za wycieczki, taksówki i pamiątki?

Wbrew pozorom, to w jakiej walucie płaci się w Egipcie, nie jest kwestią oczywistą. Wiele poradników zapewnia, że każda waluta jest dobra, ale niektóre kawiarnie odmawiają przyjęcia dolarów za kawę.

Kawiarnie funt egipski, rzadziej dolary, czy euro
Sklepiki funt egipski, euro i dolary
Wycieczki fakultatywne dolary, rzadziej funty i euro

Przelicznik waluty egipskiej na złotówki i dolary

By łatwiej zapamiętać, co ile kosztuje w Egipcie, proponujemy prosty przelicznik:

10 zł = 40 funtów egipskich = 2,5 dolara amerykańskiego

Wobec powyższego płacąc za kawę 50 funtów egipskich, szybko dojdziesz do wniosku, że kwota jest gdzieś w pobliżu 10 zł.

Jaką ofertę wybrać, kiedy lecieć do Egiptu?

Powinieneś najpierw przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania. Jeśli zależy Ci na leniuchowaniu przy basenie, to wybór jest prosty i dosyć tani. Gorzej jeśli nie lubisz nudy, bo wówczas pojawiają się schody i o tym poniżej. O wyborze miesiąca pisaliśmy wielokrotnie, zachęcamy więc do przejrzenia strony głównej.

Spędzę czas głównie w hotelu Kieruj się oceną hotelu z portalu TripAdvisor. Ocena jest podawana również na stronach polskich biur podróży.
Spędzę większość czasu na plaży Upewnij się, ze hotel ma bezpośredni dostęp do plaży. Sprawdź jak duża jest i czy jest tam piasek. Leć tam w okresie maj – wrzesień.
Lubię wycieczki Najbliżej do wszystkich atrakcji jest z Hurghady, ponadto wybierz miesiące: październik – kwiecień.
Dyskoteki, zakupy i życie nocne Wybierz Hurghadę i hotel blisko centrum. Wybierz okres: czerwiec – sierpień oraz święta grudniowe.

Ważna uwaga: jeśli zależy ci na wszystkich atrakcjach z powyższej listy, to wybranie oferty będzie znacznie trudniejsze. Przykładowo połączenie zwiedzania Kairu z kąpielą w ciepłym morzu będzie się wzajemnie wykluczać, bowiem w sierpniu wycieczki fakultatywne są bardzo męczące.

Przykład dobrej oferty w Hurghadzie

Poniżej zdjęcie przykładowej oferty, która jest atrakcyjna z wielu powodów. Oczywiście najprościej byłoby zakupić wyjazd za kilka tysięcy złotych, ale przecież nie o to chodzi.


wycieczka do egiptu

Przykładowa oferta wyjazdu do Egiptu, którą można uznać za bardzo dobrą. Zostały spełnione 4 ważne warunki: blisko centrum, niezła cena, all inclusive i ocena 4,5 w TripAdvisor.

Wady i zalety powyższej oferty turystycznej:

Zalety:

  • niezła cena;
  • podgrzewany basen;
  • wysoka ocena w TripAdvisor;
  • blisko centrum Hurghady;
  • all inclusive (jedzenie i picie za darmo).

Wady:

  • za zimno na kąpiel w morzu;
  • chłodne wieczory;
  • krótszy dzień;
  • mniej atrakcji w centrum miasta.

Jak kupić wizę do Egiptu (Hurghada, Sharm el Sheikh, Marsa Alam)?

Nie ważne, czy lecisz do Hurghady, Sharm el Sheikh, czy do Marsa Alam, to konieczne jest wykupienie wizy i posiadanie paszportu. Zdobycie obydwu dokumentów jest proste, ale na paszport czeka się minimum 2 tygodnie. Jak podaje MSZ, między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Oznacza to, że obywatel Polski musi przed przyjazdem ubiegać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, na lotnisku w Egipcie lub drogą internetową poprzez złożenie wniosku na stronie: www.visa2egypt.gov.eg.

Dotychczas wizę można było kupić na lotnisku, tuż po przylocie lub ubiegać się o nią w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym. Wprowadzone zmiany umożliwiły wykupienie wizy online, co ma zachęcić turystów do podróży do Egiptu. Formularz można wypełnić indywidualnie lub też w imieniu całej rodziny lub grupy.

Opłata za wizę dla jednej osoby to 25 dolarów. Wizy turystyczne wydawane są na okres 30 dni. Z kolei paszport powinien posiadać co najmniej 6-miesięczną ważność po dacie zakończenia planowanej podróży.

Ważna uwaga: W internecie jest wiele sugestii, by zdecydować się na wykup wizy dopiero po przylocie do Egiptu. Ponoć zdarzały się przypadki, że nie uznano wizy zakupionej przez internet. Nie udało nam się zweryfikować prawdziwości tej opinii.

Zobacz też: Wycieczki do Kairu pod piramidy

Lot samolotem, lotnisko i kupno wizy WAŻNE

Jak wygląda przelot i zakup wizy? Lot z Warszawy do Hurghady trwa od 4 do 5 godzin. Po przylocie na lotnisko w Hurghadzie należy ustawić się w kolejce po wizę. Bez problemu rozpoznasz właściwe miejsce, bo stoją tam dziesiątki turystów. Niestety procedury w Egipcie nie są takie same, jak w Polsce i zapewne będziesz zdziwiony chaosem, jaki panuje podczas zakupu wizy. Właściwe stanowiska, gdzie otrzymuje się wizę mieszczą się w oszklonych budkach. Zazwyczaj jeszcze w samolocie otrzymasz kawałek kartki, który należy wypełnić wpisując tam swoje dane z paszportu. Kartkę wręczasz wraz z paszportem, płacisz 25 dolarów i po chwili w Twoim paszporcie pojawia się pieczątka. Tak właśnie wygląda egipska wiza.

W drodze powrotnej, prawdopodobnie kolejny raz będziesz zaskoczony. Kontrola bezpieczeństwa wygląda nieco inaczej niż w Polsce. W Hurghadzie ustawiają się dwie kolejki, a pomiędzy nimi leży sterta butelek, które turyści zamierzali wnieść na pokład samolotu. Panuje dosyć nerwowa atmosfera; dzieci płaczą, strażnicy poganiają, słychać uderzenia walizek o taśmę.

Bagaże na taśmę wrzucane są przez jedną osobę, która kolokwialnie ujmując “nie patyczkuje się”. Jeśli masz w walizce szklany wazon, to do Polski prawdopodobnie przywieziesz brokat.

Po więcej porad o Egipcie zapraszamy na stronę główną: https://wybieramegipt.pl/

❶ Cena wyjazdu do Egiptu ❷ Waluta w Egipcie
❸ Który miesiąc wybrać? ❹ Kupno wizy

piramidy kair egipt

swieta w egipcie