Wybieram Egipt > Egipt - co, jak, gdzie, za ile? > Wycieczki do Kairu, na piramidy, do Luksoru – cena, jak zamówić?

Wycieczki do Kairu, na piramidy, do Luksoru – cena, jak zamówić?

Wycieczki fakultatywne w Egipcie cieszą się nieustającą sławą. Pomimo, że znane biura podróży nie oferują zwiedzania piramid w Gizie, ani podróży do Luksoru, to bez problemu pojedziemy tam z lokalnym biurem podróży, które niemalże wchodzi z ofertą do pokoju hotelowego. Poniżej poradnik i o tym na co należy uważać.

Wycieczki do Kairu, Gizy, na piramidy Wycieczki do Luksoru, do Teb
Ważne uwagi Poradnik o Egipcie (nowe okno)

Wycieczki do Kairu, czyli piramidy w Gizie

Oczywiście piramidy, to najbardziej popularna atrakcja Egiptu. Dla wielu turystów niemożliwe jest pominięcie tej wycieczki, więc poszukują w internecie biura, które zabierze ich do Kairu, a konkretnie do miasta Giza. Są też osoby, które myślą, że piramidy znajdują się gdzieś w pobliżu hotelu i są bardzo zdziwieni, że czeka ich długa, bo 5-6 godzinna podróż autokarem.

giza kair i piramidy

Gdzie znajdują się piramidy egipskie?

Słynne piramidy znajdują się w Egipcie na płaskowyżu w Gizie, nieopodal miasta Kair. Dlatego często można napotkać określenia “Piramidy pod Kairem” lub nawet “Piramidy w Kairze”, bo od centrum Kairu dzieli je tylko 10 kilometrów. Poniżej mapka przedstawiająca miejsce, w którym znajdują się egipskie piramidy.

piramidy gizie w kairze

Piramidy w Gizie znajdują się 10 km od centrum Kairu.

Ważna uwaga: Niestety wszystkie miasta turystyczne znajdują się w znacznej odległości od Gizy i przykładowo z Hurghady czeka nas pokonanie 400 kilometrów. Taka podróż zajmuje około 5-6 godzin.
piramidy egipt mapa gdzie-jak

Z Hurghady do Gizy jest około 400 km.

Jak pojechać na wycieczkę do Gizy, pod piramidy?

Jak wspomnieliśmy powyżej, znane biura podróży nie oferują tej atrakcji. Jedyna możliwość to zamówienie wycieczki na miejscu w lokalnym biurze. Przez wiele lat biznes ten rozrósł się do tego stopnia, że wiele polskojęzycznych stron oferujących podróż do Kairu i Luksoru, jest stworzonych na zamówienie egipskich biur podróży.

Witryny reklamujące wycieczki fakultatywne zachęcają, by skorzystać z ich oferty i nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że obiecywany “polski przewodnik” to zazwyczaj osoba znająca kilka zdań po polsku. Największe względy mają tam Rosjanie, bo są najbardziej liczną grupą zajmującą 70% autokaru, więc nic dziwnego, że organizatorom nie opłaca się zatrudnić osoby mówiącej po polsku.

Są jednak biura, które gwarantują przyjemną podróż z polskim przewodnikiem, a w dodatku w kameralnym gronie w mniejszym busie. Poniżej wycieczki organizowane przez polaków:

Ania wycieczki Hurghada – otwórz w nowym oknie.
SkarbTravel – otwórz w nowym oknie.

Jaka jest cena za wyjazd pod piramidy?

Wycieczki fakultatywne do Kairu to nie tylko zwiedzanie piramid. Cena za jedną osobę to od 45 do 85 dolarów amerykańskich. Oprócz samego transportu (5-6 godzin w jedną stronę), proponowany jest dodatkowo płatny rejs po Nilu oraz zwiedzanie Muzeum Egipskie w Kairze oraz skromny obiad w jednej z restauracji z widokiem na piramidy. Warto wybrać droższą wycieczkę, by mieć pewność, że towarzyszyć nam będzie przewodnik naprawdę mówiący po polsku, a autobus wyposażony będzie wyposażony w działającą toaletę.

Czy zwiedzanie Kairu i Luksoru są bezpieczne?

Jak czytamy na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne:

 • do strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu (z wyjątkiem głównych dróg łączących Kair bezpośrednio z miejscowościami: Ismailia, Port Said i Suez, oraz ośrodkami turystycznymi położonymi nad Morzem Czerwonym: Ain Sokhna, El-Gouna, Hurghada, Safaga i Marsa Alam);
 • do Delty Nilu i na wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkiem Port Saidu i Aleksandrii);
 • do Doliny Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (wyjątkiem jest miasto Luksor) oraz pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel); uwaga: podróże do Luksoru, Asuanu i Abu Simbel powinny odbywać się drogą lotniczą;
 • zaś na pozostałym terytorium Egiptu zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

Jak widać powyżej zrozumienie, gdzie można poruszać się w Egipcie, nie należy do prostych zagadek. Luksor jest według MSZ bezpieczny (źródło), ale droga do niego – niekoniecznie. Jednak polegając na opinii biur podroży, Luksor i Giza nie są miejscami zalecanymi do zwiedzania.

✓ Więc, jak zwiedzić bezpiecznie piramidy? Jedyna możliwość zwiedzenia piramid w Egipcie, to zaryzykowanie. Taka podróż z lokalnym egipskim biurem podróży oznacz zgodę na podjęcie ryzykownego zachowania. Należy mieć świadomość, że podróż może być niebezpieczna.

Największy atak terrorystyczny miał miejsce w 1997 Luksorze. Wówczas bojówki muzułmańskie przed wejściem do świątyni Hatszepsut dokonały ataku, zabijając 58 zagranicznych turystów oraz 4 Egipcjan. Jak podaje Wikipedia policja zlikwidowała zamachowców, którzy prawdopodobnie wspierani byli przez terrorystę pochodzenia saudyjskiego, Osamę bin Ladena. Źródło tutaj.

Luksor w Egipcie. Jak tam dojechać?

Do Luksoru dojechać można z Hurghady i Marsa Alam, a podróż trwa około 4 godzin. Odległość od Hurghady to około 260 km. Z Szarm el-Szejk odległość jest znacznie większa, więc zainteresowanie jest mniejsze, ale biura oferują przelot balonem za 330 dolarów.

wycieczka do luksoru

Świątynie w Luksorze to nie lada gratka dla wielbicieli pięknych widoków i bardzo starych budowli. Dla niektórych turystów Luksor wraz z okolicami to ciekawsza wyprawa, niż piramidy  w Gizie. Bowiem świątynie wykute w skałach robią niesamowite wrażenie. Ponadto żyzne uprawy w okolicach Nilu to naprawdę przepiękny widok.

luksor hatszepsut

Co jest do zwiedzania w Luksorze?

Samo miasto to wielka atrakcja dla znawców historii i turystów poszukujących egzotyki. Nazwa miasta oznacza”miasto pałaców”, a wielu  nazywa je największym muzeum świata na świeżym powietrzu ze względu na ruiny kompleksu świątyń w Karnaku, świątynię Luksoru oraz dużą liczbę starożytnych posągów, świątyń i krypt (Dolina Królów) na zachodnim brzegu Nilu.

Podczas jednej wycieczki fakultatywnej nie da się zwiedzić wszystkiego i organizatorzy proponują tylko najpopularniejsze miejsca takie jak: Świątynia Luksorska, Świątynia w Karnaku, Muzeum Luksorskie, Dolina Królów lub Dolina Królowych (do wyboru) i Świątynia Hatszepsut. Na chwilę autobus zatrzymuje się również przy Kolosach Memnona, gdzie można wykonać efektowne zdjęcia.

Jaka jest cena wycieczki do Luksoru?

Cena z Luksor waha się w przedziale od 45 do 85 dolarów. W tym przypadku również lepiej zadbać o komfortową podróż i wybrać wycieczkę mniejszym busem z gwarancją przewodnika dobrze mówiącego po polsku.

Wybrać Kair z piramidami, czy Luksor?

Pytanie o wybór wycieczki pada dosyć często. Dla niektórych osób, oczywistym jest, że trzeba raz w życiu zobaczyć piramidy w Gizie i my również polecamy ten wybór. Z kolei zwiedzanie Luksoru proponujemy jako kolejną atrakcję, być może przy następnym wyjeździe do Egiptu. Bowiem dwie wycieczki fakultatywne w ciągu 7-dniowego pobytu to dosyć spore wyzwanie i jeśli ktoś chciałby również poleżeć na plaży i skorzystać z uroków All Inclusive, to niech wybierze Kair, a Luksor kiedy indziej.

✓ Wbrew pozorom wycieczka w okolice Nilu, do miasta Luksor to bardzo duża atrakcja warta swej ceny, ale wiadomo, że na zdjęciach z wakacji z Egiptu – piramidy muszą się na nich znaleźć.

Ważne uwagi:

Poniżej kilka ważnych uwag, by wyjazd na wycieczkę fakultatywną był przyjemniejszy. Nie warto zakładać, że wszystko będzie proste, niczym wyjazd z Warszawy do Krakowa.

 • nie pij zbyt wielu płynów – w trakcie obu wycieczek jest jeden przystanek na toaletę, która kosztuj 5 funtów egipskich;
 • weź Stoperan lub węgiel – może okazać się, że właśnie podczas wycieczki dopadnie Cię egipska biegunka;
 • weź suchy prowiant – podróż jest długa, a ceny na przystankach bardzo wysokie, więc warto mieć coś smacznego pod ręką;
 • weź pieniądze – toalety, pamiątki i kawy kuszą turystów;
 • weź cieplejszą bluzę (chłodna noc) – noce są chłodne, a klimatyzacja w autokarze robi swoje;
 • weź istotne dla Ciebie leki, papierosy itp. – będziesz daleko od hotelu i z dala od “cywilizacji”, człowiek jest zdany na siebie;
 • weź ładowarki do Twoich urządzeń – w trakcie pobytu na obiedzie lub w innym przybytku można poprosić o doładowanie ważnych urządzeń. Kłopotliwym będzie, gdy rozładuje się Tobie telefon, wówczas nici ze zdjęć;
 • weź powerbank – jeśli nie uda się znaleźć kontaktu, własna ładowarka może okazać się bezcenna;
 • weź zapasowy aparat do zdjęć – nawet najlepsze telefony potrafią się nagle zepsuć, spaść na ziemię lub do wody;
 • na zdjęcia jest czas – po przyjeździe, nie trzeba nerwowo robić zdjęć przy każdym kamieniu. Jest bardzo dużo czasu na sfotografowanie wszystkiego;
 • zobacz, jakie chcesz mieć zdjęcia – przed wyjazdem, warto sprawdzić w internecie, jakie zdjęcia wyglądają efektownie, bowiem po powrocie do Polski może okazać się, że “mogłem inaczej się ustawić”;
 • nie reaguj na zaczepki – sprzedawcy będą stale nagabywali na kupno ich pamiątek. To bardzo męczące i wdawanie się w dłuższe rozmowy pogarsza sytuację. Tylko jasne i zdecydowane “No thank You” może Cię uratować.
Jak dojechać do piramid? Wycieczki do świątyń w Luksorze
Co warto wiedzieć? Jak wypocząć w Egipcie (nowe okno)

swieta w egipcie

wiza i waluta w hurghada