Wybieram Egipt > Wiadomości z Egiptu > Znaleziono 30 mumii w Egipcie (Luksor)

Znaleziono 30 mumii w Egipcie (Luksor)

Aż 30 mumii odkryto w okolicy Luksoru w Egipcie. Naukowcy twierdzą, że jest to największe odkrycie w tym rejonie od ponad 100 lat. Trumny ułożone były w dwóch warstwach, jedne na drugich.

W Egipcie znaleziono 30 mumii

Nowe mumie znaleziono w nekropolii El-Assasif w Tebach (nieopodal świątyni Hatszepsut). Media donoszą, że w dosyć dobrze zachowanych trumnach znajdowało się trzydzieści mumii owiniętych płótnem. Po analizie okazało się, że są to ciała 23 mężczyzn, 5 kobiet i dwójki dzieci. Skrytka zawierała sarkofagi z mumiami, które ułożono w dwóch warstwach: w dolnej znajdowało się 18 sarkofagów, zaś pozostałe złożono na nich.

mumie egipt

Koło Luksoru archeolodzy odkryli skrytkę z sarkofagami sprzed 3000 lat

Wiek znaleziska określa się na 1000 r. przed naszą erą. Płeć zmarłych osób ustalono po kształtach dłoni wyrzeźbionych na trumnach, zaś ryciny na sarkofagach świadczą o tym, że zmarli należeli do egipskiej elity. Trumny z miejscowości El-Assasif są w bardzo dobrym stanie, co wprawiło w osłupienie badaczy, gdyż są to jedne z najstarszych, które odnaleziono w tej okolicy.

“To pierwsze takie odkrycie w Egipcie od XIX w.” – skwitował podczas ceremonii w Luksorze minister starożytności Khaled El-Enany.

Po kilku dniach od ogłoszeniu znaleziska, zadecydowano, że trumny zostaną odrestaurowane, a następnie przeniesione do Muzeum Wielkiego Egiptu, które ma zostać otwarte w 2020 roku nieopodal piramid w Gizie.

Gdzie dokonano odkrycia?

Miejscowość El-Assasif to egipska nekropolia egipska położona na zachodnim brzegu Nilu w pobliżu Doliny Królów. Pochówki w El-Assasif datuje się na 25. i 26. Dynastię, czyli dosyć późnego okresu starożytnego Egiptu (od 664 r.pne do 332 r. pne.). Wprawdzie na tym terenie odkrywano o wiele starsze pochówki pochodzące z XVIII dynastii obejmującej okres ok. 1550–1292 pne., ale najnowsze znalezisko zachowane jest w bardzo dobrym stanie.

Warto dodać, że ministerstwo starożytności ogłosiło, że archeolodzy odkryli w okolicy starożytną „strefę przemysłową” obejmującą domy do przechowywania i czyszczenia mebli grobowych, z wieloma garncarstwami datowanymi na okres XVIII dynastii.

Wakacje w Egipcie Wiza, samolot i hotel

Odkrycie jest wynikiem pracy międzynarodowej grupy naukowców, którzy od grudnia 2017 r. prowadzą wykopaliska w Luksorze. Wszystkie nowo odkryte sarkofagi i mumie będą szczegółowo zbadane, a po odpowiednich zabiegach konserwacyjnych trafią do wspomnianego nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie.


piramidy kair egipt

swieta w egipcie

wiza i waluta w hurghada